Mini Flebektomi

Mini Flebektomi

Mini Flebektomi

Toplardamar ‘venöz’ yetmezliği, bacaklarda oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. İleri yaşlarda, kadınlarda ve fazla kilolu kişilerde daha fazla oranda görülür. Bacaklardaki toplardamar sisteminde yer alan kapaklar bozulup işlevini kaybederse kan normal akış yönünün tersi olan yukarıdan aşağıya doğru geri kaçar. Bu duruma ‘venöz yetmezlik’ ya da ‘venöz reflü’ denilir.

Yüzeysel toplardamarda kan miktarı ve basıncı artar, yan dallar belirginleşerek varisler oluşur. Varislerin tedavisinde mikro cerrahi ya da ‘mini flebektomi’ yöntemi, cilt yüzeyinden kabarık ve kıvrıntılı duruma gelen varislerin minik cilt kesileri yoluyla cerrahi olarak çıkarılmasıdır. İzmir ilinde mini flebektomi tedavi yöntemi Doç. Dr. İlker Kiriş tarafından başarılı şekilde ve yüksek estetik standartlarda uygulanmaktadır.

Venöz yetmezliği, kan dolaşım bozukluğu sonucu oluşturduğu bacak ağrısı ve şişliği gibi yakınmalarla hastaların yaşam kalitesini negatif yönde etkiler. Ayrıca, venöz yetmezliğe eşlik eden varislerin neden olduğu kötü görüntü hastaların psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Mini flebektomi yönteminde, ciltten kabarık ve belirgin varisler en az miktarda iz kalacak şekilde cerrahi olarak çıkartılır ve estetik açıdan çok iyi sonuçlar elde edilir.

 

Mini flebektomi Tedavi Yönteminin Gelişmesi

Bu tedavi yöntemi, venöz yetmezliği sonucu gelişen, ciltten kabarık ve çapları 2 milimetreden geniş varislerin tedavisinde tercih edilir ve oldukça etkilidir. Tarihte ilk olarak Aulus Cornelius Celsus tarafından yüzyıllar önce tarif edilen ‘flebektomi’ operasyonu en eski varis tedavi yöntemidir. Ciltten kabarık ve kese haline gelmiş varislerin cerrahi operasyonla çıkartılarak vücut dışına alınmasıdır. Eski dönemlerde uygulanan şekliyle flebektomi yönteminin dezavantajı, cilt kesiklerinin nispeten büyük olması ve operasyon bitiminde bu kesikleri kapatmak için dikiş atılması nedeniyle operasyon sonrasında belirgin izler kalmasıdır. Bu yüzden özellikle kozmetik açıdan sorun oluşturur. Yüzyıllar boyunca uygulanan bu varis tedavi yöntemi, günümüzde birtakım değişikliklerle uygulanmaya devam etmektedir.

‘Flebektomi’ operasyonu, 1966 yılında İsviçreli Dr. Robert Müller tarafından revize edilerek ‘mini flebektomi’ ya da ‘ambulatuar flebektomi’ adıyla anılmaya başlanmıştır. Sadece tedavi uygulanacak bölgeyi uyuşturulması ‘lokal anestezi’ ardından ciltte küçük kesikler açılır. Bu küçük kesiklerden varisler çıkartılarak dışarı alınır. Günümüzde uygulanan mini flebektomi yönteminde uygulanan cerrahi teknik ve kullanılan cerrahi aletler anlamında birtakım gelişmeler sağlanmıştır. Böylece varislerin cerrahi olarak ortadan kaldırılması sonrasında ciltte neredeyse iz kalmamakta ve mükemmele yakın estetik sonuçlar elde edilmektedir.


Yeni Nesil Mini Flebektomi Nasıl Uygulanır?

  • Operasyon öncesinde hasta ayakta iken bacaklardaki varisler özel bir kalem ile işaretlenir.
  • Hasta ameliyat masasına uygun pozisyonda yatırılır. Sadece çıkartılacak varislerin olduğu bölgeyi uyuşturmak amacıyla ‘lokal anestezi’ uygulanır. Anestezi işlemi bölgesel olduğu için hasta bilincini kaybetmemektedir. Bu anestezi işlemi çok kısa sürer ve herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Bu anestezi işlemi sırasında yapılan enjeksiyon varislerin ciltten ayrılmasına ve daha kolay çıkartılmasına yardımcı olur.
  • Ciltte, varislerin dışarı çıkartılacağı 1 – 3 milimetre büyüklüğünde kesikler oluşturulur. Bu kesiklerden, özel cerrahi mikro çengeller kullanılarak varisler çıkartılarak dışarı alınır.
  • Ciltte oluşturulan minik kesiklere dikiş atılmaz, sadece üstleri cerrahi küçük bantlarla kapatılır. Böylece iz kalmaması sağlanır.

 

Mini flebektomi işlemi sırasında cerrahi sahada steril şekilde ultrasonografi de bulundurulur. Ultrasonografi cihazı, minik kesiklerden ulaşılmasında zorluk yaşanan varislerin cilt altında tam olarak yerinin saptanmasını sağlar. Mini flebektomi tedavi yönteminin ultrasonografi eşliğinde yapılması varisli damarların eksiksiz çıkartılmasını mümkün kılar.

Tüm bu işlem ağrısızdır ve ortalama 1 saat kadar sürer. İşlem sonrasında işlem uygulanan bacağa elastik bandaj uygulanır. Hasta hemen yürüyebilir ve biraz dinlendikten sonra taburcu edilebilir. Cerrahi uygulanan bölgeye 1-2 gün pansuman yapılması önerilir. Hasta birkaç gün içerisinde rutin günlük aktivitelerine ve işe geri dönebilir.

 

Kısa Sürede İyileşiyor

Varis tedavi yöntemleri içerisinde en pratik yöntem mini flebektomi yöntemidir. Ciltten kabarık varisler için köpük skleroterapi yöntemi uygulansa da, bazı cilt tiplerinde koyu renk iz kalma riski sözkonusudur. Ayrıca, büyük varislere köpük verildiğinde, ilaç kanla temas edince pıhtı oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda da tedavi uygulanan bölgelerde ağrı ve ele gelen sertlik gözlenmektedir. Bu nedenlerle, ciltten kabarık ve belirgin büyük varislerin tedavisinde mini flebektomi yöntemi, köpük skleroterapi yöntemine iyi bir alternatiftir.

İzmir ilinde, varislerin mikro cerrahi ya da mini flebektomi yöntemiyle tedavisi konusunda Doç. Dr. İlker Kiriş oldukça deneyimlidir ve üst düzey estetik sonuçlar sağlamaktadır. Sizin de ciltten kabarık ve belirgin varisleriniz varsa mini flebektomi yöntemi ve fiyatları konusunda Doç. Dr. İlker Kiriş’den görüş alabilirsiniz.

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com