BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Estetik Fleboloji Nedir?

Toplardamar Bozuklukları

Toplardamar içerisindeki kapakçıklar bozulursa kan geriye doğru kaçar ‘venöz reflü’, toplardamar yetmezliği ve varisler gelişebilir. Toplardamar ‘venöz’ bozukluklar, bacaklarda birtakım yakınmalarla kendini gösterebilir. Bu durumda, özellikle ayak bileği ve ayağında şişlik, dolgunluk hissi, ağrı, ince kılcal damarlarda belirginleşme, kızarıklık, etkilenen damar üzerinde kuru, ince cilt, varis yarası gibi belirtiler görülebilir. Toplardamar bozuklukları her zaman ciddiye alınmalı ve örümcek damarları gibi erken belirtiler bile en kısa sürede teşhis ve tedavi edilmelidir. Varisli damarlar asla sadece kozmetik bir problem olarak görülmemelidir. Eğer tedavi edilmezse, damarların iltihaplanması veya doku hasarına, ciddi bacak yakınmalarına neden olabilirler. Erken teşhis, bu tür komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Estetik Fleboloji Nedir?

Fleboloji terimi, toplardamarları etkileyen bozuklukların araştırılması ve tedavi edilmesidir (Yunanca: phlebos = ven, kan damarı). Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı bir araştırmaya göre, damar sorunları dünyadaki en yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Bacaklardaki toplardamar bozuklukları, insanlığın yaşadığı en eski hastalıklardan biridir.

"Estetik fleboloji", toplardamar bozuklukları ve varislerin, cerrahi kesi olmaksızın ve iz kalmadan tedavi edilmesine yönelik yöntemleri içerir. 2000’li yılların başına kadar klasik varis ameliyatı, varislere yönelik tek girişimsel tedavi yöntemi olarak uygulanmıştır. Ameliyat yani cerrahi operasyon, cildin kesilerek dokulara ulaşılması yöntemlerini içerir. Doğal olarak, bu kesilere bağlı enfeksiyon riski vardır. Ayrıca ciltte yapılan her kesi belli bir oranda iz kalma riskini de içerir. Ameliyat sırasında genel ya da belden uyuşturma şeklinde anestezi teknikleri gerekebilir. Operasyonun ardından hastanın o gece hastanede kalması gerekebilir. Ameliyat sonrasında hasta konforu olması gerektiği kadar iyi değildir. Son olarak, hastanın günlük aktivitelere ve işe geri dönme süresi de beklendiği kadar kısa değildir.

Bu nedenlerle, zaman içerisinde klasik varis ameliyatına alternatif ‘ameliyatsız varis tedavileri’ geliştirilmiş ve giderek daha yaygın şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu teknikler arasında; damar içi lazer ya da radyofrekans, tıbbi yapıştırıcı, mikrocerrahi ve skleroterapi yer alır. Tekniklerin ortak özellikleri, varis tedavisinin daha az invaziv olması ve değişen hasta beklentilerini karşılayacak şekilde evrim geçirmeleridir.

Varis hastalarının kendilerini tedavi edecek doktorlardan beklentileri giderek değişmekte ve artmaktadır. Eskiden klasik varis ameliyatını her koşulda kabul eden hastalar, varislerinin operasyonla çıkartılmasını yeterli bulup cerrahi kesileri de olduğu gibi kabul etmekteydiler

Günümüzde varis hastalarının tedaviden beklentilerini şu şekilde özetleyebiliriz;

  • İşlemin sadece o bölgeyi uyuşturarak ‘lokal anestezi’ ile yapılması
  • İşlemin ağrısız olması
  • İşlem süresinin kısa olması
  • Aynı gün taburcu olunması
  • İşlemin dikişsiz olması ve sonrasında iz kalmaması
  • İşlem sonrası günlerin konforlu olması
  • Kısa sürede rutin günlük aktiviteler ve işe dönebilmek
  • Estetik sonuçların mükemmel olması

Hastaların tedaviden beklentileri bu kadar yüksek olsa da özellikle estetik açıdan beklentiler konusunda gerçekçi de olmalıdırlar. Bu kapsamda, işlem öncesinde hastaya tedavi süreci ve sonrası ile ilgili gerçekçi ve bilimsel bilgilendirme yapılmalıdır. Her hastaya özel ve spesifik bir tedavi planı hazırlanmalıdır. Tedavi genellikle aşamalı olmalıdır. Tedavinin aşamalı olması hastanın iyiliğinedir ve daha üst düzey estetik sonuçlara ulaşmayı olası kılar.

Estetik fleboloji, ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini uygulanarak ideal estetik sonuçlara ulaşmayı hedefler. Bunun için, hastanın tedavi öncesi doğru ve ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi, ayrıca hastanın yoğun şekilde bilgilendirilmesi şarttır. İşlemler sırasında teknik ayrıntılara en üst düzeyde özen gösterilmesi de hedeflenen estetik sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Son olarak, estetik flebolojide tıbbi fotoğraf dokümantasyonu çok önemli bir unsurdur. Bu amaçla, varis tedavisi uygulanacak her hastanın poliklinik odası ya da bu iş için özel oluşturulmuş bir odada, aynı arka fon, aynı açı, aynı ışık ve aynı hasta pozu ile standart fotoğrafları çekilmelidir. Bu işlem öncesinde hastadan yazılı ve imzalı onam formu alınır. Bu fotoğraflar tedavi öncesi ile sonrasını karşılaştırmak amaçlı kullanılır ve bilgisayar ortamında hasta arşivinde saklanır.

Damarlarınızda herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz her zaman bir doktora danışın. Doktorunuz derinlemesine konsültasyon yapacak ve size uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi verecektir. Alanında uzman, Doç Dr. İlker Kiriş iletişime geçmeniz halinde size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirecektir.

Damar Bozukluğu Tedavi Fiyatları İzmir

Damarlarınızda gözlenen rahatsızlık çeşitlerine ve uygulanacak tedavi yöntemine göre fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Damar bozukluğu tedavi fiyatları İzmir için en doğru bilgiyi Doç. Dr. İlker Kiriş ile iletişime geçerek alabilirsiniz.