Estetik Varis Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Estetik Varis Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Estetik Varis Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Varisler, bacak ağrısı ve şişliği gibi yakınmalara ek olarak yol açtıkları kötü görüntü nedeniyle de hastaları rahatsız eder. Varisleri, estetik açıdan anlam ifade eden ince ya da orta büyüklükte varisler ve bacak ağrısı, şişliğine yol açan büyük varisler olarak iki gruba ayırabiliriz.

İnce kılcal damar varisleri ‘telenjiektazi’ kırmızı ya da mor renkli olup çapları 0.2 milimetreden küçüktür. Orta büyüklükteki varisler ‘retiküler venler’ mavi ya da yeşil renkte olup çapları 0.2 – 2 milimetre arasındadır. Büyük varisler ise cilt yüzeyinden belirgin şekilde kabarık ve kıvrıntılı olup çapları 2 milimetreden büyüktür. Varislerin büyüklükleri ya da tipleri ne olursa olsun hastalar yakınmalarının yok olması kadar bacaklarının estetik açıdan daha iyi hale gelmesini de istemektedir.


Varislerin Estetik Tedavisinde Hangi Yöntemler Uygulanır?

Varislerin estetik tedavisi, ‘ameliyatsız varis tedavi yöntemleri’ uygulanarak varislerin yol açtığı kötü görüntünün düzeltilmesini amaçlar. Bu kapsamdaki tedavileri içeren tıp alanına ‘estetik fleboloji’ denir. ‘Skleroterapi’ ya da iğne tedavisi, özellikle küçük ve orta varislerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Damar kapatıcı özelliği olan bir ilacın, ince bir iğne ucu olan enjektör ile bu varislerin içine enjekte edilmesiyle uygulanır. İlaç sıvı şekilde ya da iki enjektör yardımıyla havayla karıştırılarak köpük şeklinde uygulanabilir. Küçük ve orta varislerin tedavilerinde uygulanan diğer yöntemler cilt üzerinden ısı enerjisi uygulamaları olan ‘transdermal lazer’ ve ‘transdermal radyofrekans’dır. Büyük varislerin tedavisinde ise yüzeysel toplardamarın kapatılması amacıyla başlıca damar içi lazer ya da radyofrekans, tıbbi yapıştırıcı ve mikro cerrahi ‘mini flebektomi’ yöntemleri kullanılır.

 

Varislerin Estetik Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Kullanılan yöntem ne olursa olsun tedavi öncesinde uyulması gereken belirli adımlar vardır. Öncelikle, hasta mutlaka bir Kalp ve Damar Cerrahisi doktoru tarafından görülmelidir. Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları, kalp ve dolaşım sisteminin muayenesi, hastalıkların tanısı ve cerrahiyi de içerecek şekilde uygun tedavilerin yapılması üzerine en az 5 yıl uzmanlık eğitimi almış doktorlardır.

Hasta ile karşılıklı olarak yakınmaları, tıbbi geçmişi, toplardamar pıhtısı öyküsü, geçirilmiş toplardamar girişimsel tedavileri konularında konuşulur. Ardından hasta ayrıntılı şekilde muayene edilir. Son olarak da bacak toplardamar ultrasonografi incelemesi yapılır. Ultrasonografi incelemesi ile toplardamar haritalama işlemi yapılır. Derin ve yüzeysel toplardamar sistemi, derin ve yüzeysel toplardamarları birbirine bağlayan köprü damarlar ‘perforan venler’ incelenir. Toplardamarlarda pıhtı ya da tıkanıklık, kanın akış yönü, geriye doğru kan kaçağı olup olmadığı ‘venöz reflü’ ve toplardamar çapları ölçülür. Toplardamar ultrasonografi ‘renkli Doppler’ incelemesi tedavinin doğru planlanması için kritik derecede önemlidir. Ultrasonografi raporu, hastanın yakınmaları, fizik muayene bulguları ve hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak hastaya özel tedavi planı oluşturulur.

Bacaktaki yüzeysel ve ince olarak görülen kılcal damar varislerinde bile çoğu zaman dışarıdan bakıldığında gözle görülmeyen ama o bölgeyi alttan besleyen daha kalın damarlar bulunabilir. Gerek ultrasonografi ile gerekse LED transilluminasyon cihazları ile doğru değerlendirme yapılmadan varisin estetik tedavisi yapıldığında sonuç başarısız olacaktır. Ayrıca, skleroterapi sanıldığının aksine basit bir işlem olmayıp çok ciddi olası yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler arasında, aşırı konsantrasyonda sıvı ilaç verilmesine bağlı ciltte kalıcı iz, yara açılmasından aşırı miktarda köpük verilmesine bağlı göğüste sıkışma, fenalaşma ya da geçici görme kaybı bile görülebilir.

Bu nedenlerle, varisin estetik tedavisinin bu konuda deneyimli ve günlük iş pratiğinde özellikle varisler konusunda yoğun çalışan doktorlar tarafından yapılması uygun olacaktır. Yukarıda anlatılan tıbbi adımlara uyulmadan ve bacak toplardamar ultrasonografi incelemesi yapılmadan skleroterapi yapılması asla uygun değildir. Güzellik merkezlerinde skleroterapi ya da transdermal lazer uygulamaları yapılması hem yasal değildir hem de sağlık açısından son derece risklidir.

Sonuç olarak, bir hastanın varisleri yüzünden estetik kaygılar duyması en az ağrı ya da şişlik yakınmaları kadar ciddiye alınmalıdır. Tedavinin ‘estetik fleboloji’ alanına gönül vermiş doktorlar tarafından yapılması tedavi başarında en önemli unsurdur. Bu anlamda siz de ‘varislerin estetik tedavisi’ ile yoğun bir şekilde ilgilenen bir doktor arıyorsanız mutlaka Doç. Dr. İlker Kiriş’e muayene olmalı ve görüş almalısınız.

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com