BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Varislerim İçin Ne Yapabilirim?

Varis bir sağlık problemidir ve kişinin hayat standardında büyük etki yaratabilir. Bu durumu yalnızca varis üzerinden açıklamak da doğru değildir, genel olarak tüm sağlık problemleri öyle ya da böyle bizleri arzu etmediğimiz durumların içine sürükleyebilir. Peki bu durumdan nasıl korunabiliriz? Bu yaşadığımız probleme göre değişkenlik gösterecektir. Bazı rahatsızlıklar ne yazık ki kişinin yaşantısından ve yaptıklarından bağımsızdır. Aynı zamanda yapabileceklerinden de... Ancak varis gibi problemler üzerine konuşuyorsak, atılabilecek birçok adım bulunur.

Ne Yapmalıyım?

Varis problemi ile karşı karşıyaysanız, bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken bir uzmana danışmaktır. Varisler genelde ağrılı yakınma süreçlerinden önce, estetik olarak ortaya çıkarak kendilerini gösterirler ve ilk fark edilmesi de bu evrede gerçekleşir. Sizler için de tam bu noktada bir uzmana görünmek ve doğru bir şekilde yönlendirilmek esastır. Elbette doktorunuz size ihtiyacınız olan tedavi yöntemleri ile alakalı bilgiler ve muayeneler uygulayacaktır, ancak bununla da kalmayarak yapmanız gereken hayat tarzı değişiklikleriyle ilgili de sizi bilgilendirir.

Varis Problemi Bacak Sağlığı İçin İyileştirilmelidir!

Bacak sağlığınız tüm hayatınızı etkileyebilir. Özellikle de varis gibi bir probleme sahipseniz. Varis problemi, derinin hemen altında bulunan damarların uzayıp genişlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlk evrelerinde kendini yalnızca görsel olarak göstermekle birlikte, ileri dönemlerde ağrılı yakınmalar, kramplar, şişlikler ve dolgunluklar oluşturabilir. Herhangi bir tedavi sürecine başlanmadığı takdirde de fonksiyonel olarak çeşitli problemler meydana getirerek, toplardamar yetmezliği, kızarıklıklar, kaşınmalar ve bilek çevresinde görülen yaralar gibi kişinin sayısız problemle karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

Varis hastalığı tüm bacak sağlığınızı etkileyen bir duruma dönüşebilir. Bacak sağlığının bozulması da hayatınızdaki tüm faaliyetleri etkileyecektir.

Varis Problemi Hangi Yöntemler İle İyileştirilebilir?

Günümüz modern tıbbının geldiği noktada varis tedavisi uygulayabilmek için çok sayıda yöntem mevcuttur. Merkezimizde de ameliyatlı, ameliyatsız varis tedavi uygulamaları, tıbbi yapıştırıcı yöntemiyle varis tedavisi, damar içi radyofrekans ile varis tedavisi gibi yöntemler başarıyla uygulanmaktadır. Elbette hangi yöntemin uygulanacağı, sizlerin kişisel özellikleri ve yaşadığınız rahatsızlığın boyutu neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bizler, dünya çapında başarıyla uygulanan bu tedavi yöntemleriyle sizleri iyileştirecek tüm donanıma sahibiz.

Konforlu Bir Yaşam Uzak Değil!

Varis problemlerinde tedavi uygulamalarıyla başarıyla konforlu bir hayata kavuşabilirsiniz. Ancak tedavi imkanlarıyla iyileşebilmek, kişinin kendisini kötü bir duruma göz göre göre sürükleyeceği anlamına gelmemelidir. Varis çoğu zaman ilk etapta estetik olarak başlayıp ileri dönemlerde hayat kalitesini düşürürecek semptomlara neden olmaktadır. Sizler de hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile varis probleminden korunabilir veya bu rahatsızlığı kontrol altına alabilirsiniz. İşte yaşamınızda uygulayabileceğiniz basit değişiklikler.

Uzun süre ayakta kalmamak varis oluşumunun önüne geçmede önemlidir. Zaman zaman dinlenmek hatta bacakları yukarıya kaldırmak, varisten korunmada ya da semptomları kontrol altına almada oldukça önemlidir.

Uzun süre hareketsiz kalmamak da öyle! Varis hastalığı ile halihazırda mücadele ediliyorsa mutlaka belirli aralıklarla en azından birkaç dakikalığına da olsa yürümek önerilir.

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, her hastalıkta olduğu gibi varis konusunda da önemlidir. Unutmayın, varis damar kaynaklı bir rahatsızlıktır ve bu sebeple kötü alışkanlıkların etkisi oldukça büyüktür.

Sağlıklı beslenin! Özellikle lifli gıdaların bol bol tüketilmesi ve dengeli beslenme varis konusunda sizlere yardımcı olur. Çünkü bu şekilde damarlarınızdaki kan akışı da daha sağlıklı gerçekleşir. E vitamini içeren besin maddelerini de bol bol tüketmek kan dolaşımını artırarak fayda sağlayacaktır. Ayrıca damar duvarlarını güçlendiren C ve B kompleks vitaminleri de sizler için faydalı olacaktır. Son olarak, tuzu azaltmak tüm kalp-damar hastalıklarından sizleri koruduğu gibi varis konusunda da yardımcınız olacaktır.

Kafein içeren yiyecek ve içeceklerin tüketimi kısıtlanmalı, bol su tüketilmelidir.

Çok yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmek, özellikle kadınlarda görülen varis rahatsızlığının nedenleri arasındadır.

Hareket edin! Egzersiz aktivitelerinizi hayatınıza entegre etmek sizi sadece bacak sağlığı değil çok sayıda konuda korur. Unutmayın, egzersizler kan dolaşımını hızlandırır.