Varis Hastaları Daha Kaliteli Bir Uykuya Nasıl Kavuşabilir?

BLOG

Varis Hastaları Daha Kaliteli Bir Uykuya Nasıl Kavuşabilir?

Varisler ve toplar damar yetmezliği gün boyunca bacak ağrısı, ödem, kaşıntı ve bacak krampları gibi yakınmalara yol açar. Yakınmalar genellikle akşama doğru artar ve bazen gece saatlerinde uyku kalitesini olumsuz etkiler.

Bu yazıda, varisleri olan hastaların daha kaliteli ve dinlendirici bir uyku için yapması gerekenleri bulabilirsiniz. 

Günlük hayatta saatlerce çalıştıktan sonra akşam saatlerinde konforlu bir şekilde dinlenmeyi ve gece deliksiz bir uyku uyumayı hayal edersiniz. Bunun yanında, varisleriniz varsa bacak ağrısı ya da kramplar gece yatakta sizi rahatsız etmeye devam edebilir. Uykuya kolaylıkla dalmak ve kaliteli bir uykuyu devam ettirmek kolay olmayabilir. 

Gece uykunuzu olumsuz etkileyen faktör varisleriniz olabileceği gibi huzursuz bacak sendromu da olabilir. Huzursuz bacak sendromu bir nörolojik rahatsızlıktır. Bu hastalar, özellikle akşam ve gece saatlerinde oturur ya da yatar pozisyondayken bacaklarında hissettikleri rahatsızlık nedeniyle bacaklarını hareket ettirmek zorunda hissederler. Bu iki sağlık sorunu birbirinden farklı olsa da aynı hastada bir arada da bulunabilirler. Huzursuz bacak sendromu ve varisleri olan hastalarda varislerin tedavi edilmesi yakınmaları büyük oranda azaltabilir. 

Varisler yol açtıkları bacak ağrısı, ödem ve kaşıntı gibi yakınmalarla uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, uzun süre tedavi edilmeyen toplar damar yetmezliği ve varisler varis yarasına (venöz ülser) neden olarak hastanın yaşam kalitesi ve uykusu üzerinde belirgin olumsuz etki yaratabilir.  Aşağıdaki öneriler varis yakınmalarınızı azaltmaya ve gereksinim duyduğunuz dinlendirici uykuya kavuşmanıza yardımcı olabilir.  


Varisleriniz varsa daha iyi ve kaliteli bir uykuya nasıl kavuşabilirsiniz?

 1. Uyku pozisyonunuzu değiştirin. Sırtüstü ya da yüzüstü yatmak yerine sol tarafınıza doğru yatmak daha rahat uyumanızı sağlayabilir. Karın içindeki ana toplar damar (vena cava inferiyor) bacaklarınızdan gelen kanın kalbe iletilmesini sağlar ve anatomik olarak orta hatta sağda yer alır. Sol tarafınıza yattığınızda ana toplar damardaki baskı azalır ve kan akışı kolaylaşır. Diğer uyku pozisyonu alternatifi ise sırt üstü yatarken bacaklarınızın altına yastık koyarak biraz yukarıda olmalarını sağlamaktır. Bu pozisyon kanın bacaklarınızda göllenmesini engeller ve bacaklarınızdaki şişliğin azalmasını sağlar. 
   
 2. Gün içerisinde daha düzenli olarak egzersiz yapın. Özellikle baldır kaslarını çalıştıracak yürüyüş, bisiklet ve yüzme bacaklarınızdaki kanın kalbe doğru pompalanmasına yardımcı olur. Kan dolaşımı iyileştikçe varis yakınmalarınız azalır. Bunun yanında, uyku saatine yakın bir zamanda egzersiz yapmak da uykunuzu kaçırabileceği için önerilmez. Düzenli egzersiz yapmak ideal kilonuzu korumaya da yardımcı olacağı için yakınmalarınızı ve varis gelişme riskini azaltır. 
   
 3. Daha fazla bacak germe hareketi yapın. Egzersize benzer şekilde, gün içerisinde germe açma hareketleri bacak kaslarınızın esnek kalmasını sağlar. Gergin bacak kasları gece krampları ve şişlik için zemin hazırlar. Gece yatmadan önce bacak kaslarınızı germek varis yakınmalarınızı azaltarak sizi iyi bir uykuya hazırlayacaktır. Bacak kaslarınızı esnek tutmanın bir başka yolu ise gün içerisinde yeterince su içmektir. 
   
 4. Gün boyunca varis çorabı giyin. Varis çorapları bacaklarınıza uygun miktarda basınç uygulayarak bacaklarınızdaki toplar damarların içindeki kanın kalbe geri dönüşünü destekler. Gün içerisinde baldırlarınızda kanın göllenmesini ve buna bağlı ağrı ve şişliği önler. Bunun yanında, gece yatarken yer çekimi etkisi bacak toplar damarlarını etkilemediği için varis çorabı giymeye gerek yoktur. Gece uyurken varis çorabınızı çıkarıp bacaklarınıza nemlendirici sürebilir ve cildinizin nefes alarak rahat etmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Bacak toplar damarlarınızın sağlığına dikkat ederek daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Varis yakınmalarınızın uyku kalitenizi olumsuz etkilediğini fark ettiyseniz varis tedavisi olmak için uygun zaman gelmiş olabilir. Varislerinize yönelik etkili ve estetik tedavi yöntemlerini uygulayarak size yardımcı olabiliriz. 

Hepinize sağlıklı bacaklarınızla konforlu bir yaşam ve dinlendirici uykular dilerim. 

 

Kaynaklar: 

 1. Venkateshiah SB ve ark. Crit Care Clin 2015;31:459-72.
 2. Smyth RM ve ark. Ccohrane Database Syst Rev 2015;2015:CD001066.
 3. Phillips P ve ark. J Adv Nurs 2018;74:550-563.
 4. Yolgösteren A ve ark. Phlebology 2020;35:771-776.
Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com