Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis, genellikle bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarların genişlemesi ile oluşan bir hastalıktır. Toplardamarların duvarlarının zayıflamasıyla tetiklenen varis, damarların belirgin, kıvrıntılı ve ciltten kabarık hale gelmesiyle sonuçlanabilir. Erişkinlerde yaklaşık yüzde 15-20 oranında bulunan varisler, farklı nedenlerle kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadın erkek fark etmeksizin hastaların hayatını olumsuz yönde etkileyen varisler çeşitleri ile birlikte incelenir ve tedavi edilirler.


Varis Çeşitleri Nelerdir?

Bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen toplardamar genişlemesi sonucunda oluşan varis; kötü bir görüntüye neden olduğunda hastaları estetik açıdan oldukça rahatsız edebilir. Bunun yanında, varisler dolaşım sistemi ile doğrudan ilişkili olup yaşam konforunu da ciddi anlamda bozabilmektedir. Toplardamar kapakçıklarının bozulmasıyla meydana gelen varisler; çeşitli belirtiler vermekte ve böylece derecelerini de ortaya koyabilmektedir. Biz Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları muayene sırasında hastanın varis yakınmaları, belirtileri ve varislerin görünümlerini değerlendiririz. Varislerin tipi ve boyutu yanısıra altta yatan toplardamar bozukluğunu da göz önünde bulundururuz. Ayrıca, bacak toplardamar ultrasonografi incelemesi sonuçlarını da değerlendirir ve hasta ile karşılıklı konuşarak hastaya özel en uygun tedavi yöntemini belirleriz. Çünkü, varis çeşitlerini yakından incelemek ve bu alanda deneyimli olmak tedavi süresinin olumlu geçmesini sağlayacaktır.


Kılcal Varis (Kılcal Damar)

Bir dolaşım sistemi rahatsızlığı olan varisin türleri bulunmaktadır. En hafif derecede varis türü kılcal damar varisleri ‘telenjiektazi’ olup diğer türleri orta boy ve büyük varis olarak adlandırılmaktadır. Deri yüzeyinde herhangi bir çıkıntıya sebep olmayan kılcal varislerin çapları 0.1 milimetreden küçüktür ve ince tel gibi çizgilerle kendilerini belli ederler. Kişilerin yaşamlarını riske atmayan kılcal varisler bacaklarda ve ayaklarda genellikle kırmızı ve mor renklerde bulunurlar. Kılcal varisler, neredeyse hiçbir zaman orta boy ve büyük varislere  dönüşmemektedir. Fakar; kişilerde yanma, sızı ve ağrı olarak zaman zaman şiddetli yakınmalara neden olabildiğinden tedavisi yapılması gereken varis çeşitleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, kılcal varisleri olan hastalar en sıklıkla kötü görüntü nedeniyle ve estetik tedavi amaçlı doktora başvurmaktadır.


Orta Boy Varis (Retiküler Varis)

Koyu yeşil- mor renkleriyle kendini belli eden orta boy varisler; ‘retiküler varis’ olarak da adlandırılabilmektedir. Cillten hafif derecede çıkıntıya sebep olan retiküler varisler genel olarak 0.2 – 2 mm çaplarındadır. Kıvrıntılı varisler olarak da bilinen bu varis türleri genellikle dizin arka kısmına yerleşir veya tüm bacakta da rastlanılabilir. Estetik açıdan kişiyi oldukça rahatsız eden retiküler variste “örümcek ağı benzeri görüntü” söz konusudur. Ayrıca; retiküler varis ağrı, sızı ve yanma gibi varislerin sebep olduğu semptomlar açısından da şiddetli bir varis türüdür. Orta boy retiküler varislerin tedavisinde genellikle köpük skleroterapi yöntemi uygulanmaktadır.


Büyük Varis

Varis çeşitleri denilince akla gelen bir diğer varis türü de büyük varislerdir. Net bir şekilde hastalık olarak kabul edilen büyük varisler; ciltten kabarık, kıvrıntılı ve belirgindir. Büyük varislerin çapları 2 milimetreden büyüktür ve boğum boğumdur. Estetik açıdan da kişileri zor duruma düşüren büyük varislerde kaşıntı, ağrı ve sızı dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. İşte bu gibi durumlarda kuşkusuz ki varis derecesi belirlenmeli ve hemen varis tedavilerinden en uygunu seçilip başlanmalıdır.

Safen toplardamarın kapakçığının bozulması sonucu oluşan büyük varisler; tamamen yok olabilir. Zira; bunun gerçekleşmesi için tek yapılması gereken şey varis görünümünü yok etmek değil kalıcı olarak tedavilerle çözüm üretmektir.


Varis Tedavisi İzmir - Doç. Dr. İlker Kiriş ile Varislerden Kurtulma Zamanı

Ağrı, kaşıntı ve sızı yapan varislerden kurtulmak için en doğru adımı atmaya ne dersiniz? İzmir varis tedavisi alanında uzun yılların deneyimi ile hizmet veren Doç. Dr. İlker Kiriş sizleri varislerinizden kurtarmak ve yaşam standartlarınızı yükseltmek için deneyimlerini ve yetkinliğini kullanarak size yardımcı olacaktır. Hemen şimdi randevu alın, kısa sürede varis tedaviniz başlasın ve varislere veda edin!

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com