Damar İçi Radyofrekansla Varis Tedavisi

Damar İçi Radyofrekansla Varis Tedavisi

Damar İçi Radyofrekansla Varis Tedavisi

Lazer basit bir biçimde odaklanmış ışık demeti olarak tanımlanmaktadır. Lazer birçok farklı alanda kullanıma sahip olup bunların başında tıp alanı gelmektedir. Tıp alanında özellikle lazerle varis tedavisi en çok uygulanan tedavilerden biridir.

Lazerle varis tedavisinde damar yapısına lazer ısısı ile zarar verilir ve dokuda yara oluşturulur. Bu yara dokusu damarın kapanmasına ve damara kan gitmesini önleyip damarın kapanmasına neden olur. Kapanan toplardamar içinde kan akımı olmayan bir kordon halini alır.


Lazerle varis tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak iki farklı tipte uygulanabilir;

  • Cilt üzerinden lazer ya da "transdermal lazer" tedavisi: cildinizin dış kısmından lazer aracılığıyla ısı enerjisi uygulanır. Bu tedavide derinin hemen altındaki örümcek damarları ve küçük varisli damarlar tedavi edilir. Genellikle, birden fazla lazer seansı gereklidir. Doktorunuz tedavinizi planlayarak seansların sayısı ve sıklığını belirler. Bu küçük damarları besleyen kan dolaşımınız zayıfsa, daha büyük “besleyici” damar önce cerrahi, endovenöz lazer veya radyofrekans tedavisi veya skleroterapi ile tedavi edilmelidir.
  • Damar içi lazer ya da "endovenöz lazer ablasyon" tedavisi: bacaklarda daha büyük yüzeysel toplardamarların kapatılması amacıyla uygulanır. Bu toplardamarlar cildin birkaç santimetre altında yer alan damarlardır. "Endovenöz lazer ablasyon" yöntemi bacaklarda daha büyük varisli damarların tedavisinde kullanılır.


Damar İçi Lazer Tedavisi ya da "Endovenöz Lazer Ablasyon" İşlemi Nedir?

Endovenöz lazer ablasyon tedavisi, varislere yol açan toplardamar yetmezliğinin tedavisine yönelik bir ameliyatsız varis tedavi yöntemidir. Ablasyon, yüzeysel toplardamarın, damar iç çeperine uygulanan ısı enerjisi yoluyla doku hasarı oluşturulması ve toplardamarın kapatılması işlemidir. Bu tedavi yönteminde, cilt kesisi yapılmaksızın, toplardamarın kapanmasını sağlamak için lazer fiberi kullanır. Bu işlemin amacı, bacaktaki yüzeysel toplardamarda kanın geri kaçışı ‘venöz reflü’ nedeniyle oluşmuş olan toplardamar yetmezliğini ‘venöz yetmezlik’ düzeltmektir. Bu teknik sayesinde varisli damarlar tedavi edilebilir.

 

Damar İçi Lazerle Varis Tedavisi Öncesi

Doktorunuza, bitkisel takviyeler dahil, aldığınız tüm ilaçları ve özellikle lokal anestezik ilaçlara alerjiniz olup olmadığını belirtmelisiniz. Rahat ve bol giysiler giyin. İşlemin yapılacağı günün sabahında bacaklarınıza vücut losyonu ya da krem sürmeyiniz. İşlem sonrası yürüyerek taburcu olacaksınız. Bunun yanında, taburculuk sonrası araba kullanmanız pek önerilmez. İşleminizden sonra bir akrabanızın ya da arkadaşınızın sizi eve bırakması daha uygun olacaktır.

 

Damar İçi Lazerle Varis Tedavisi ya da "Endovenöz Lazer Ablasyon" İşlemi

İşlem lokal ya da yatıştırıcı anestezisi altında ve ultrasonografi eşliğinde yapılır. Lazer fiberi, diz eklemi ya da daha aşağı düzeyde yüzeysel toplardamara iğne deliğinden sokulur. Herhangi bir cilt kesisi yapılmaz. Kateter ucu toplardamar içerisinde kasık düzeyine kadar ilerletilir. Toplardamar etrafına soğuk serum enjeksiyonu ‘tümesan anestezi’ yapılır. Lazer fiberi ile ısı enerjisi verilirken fiber kontrollü şekilde geri çekilir. Böylece toplardamarın kapatılması sağlanır. İşlem neredeyse ağrısızdır. Tedavi sonrası hasta hemen yürüyebilir ve yaklaşık 1 saat sonra taburcu olabilir. Yaklaşık 2 gün sonra işine geri dönebilir ve iyileşme süresi genellikle oldukça kısadır.

Tedaviden sonra, hastaların 2 hafta boyunca varis çorapları giymesi önerilir. Taburculuk sonrasında hastanın genel durumu ve tedavi başarısını değerlendirmek için birinci hafta, birinci ay ve altıncı ayda poliklinik kontrol muayenesi ve bacak toplardamar ultrasonografi incelemesi gerekir.


Damar İçi Lazerle Varis Tedavisi ya da "Endovenöz Lazer Ablasyon" Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Eğer hastanın bacak toplardamar ultrasonografi incelemesinde şu bulgular varsa;

  • kasık düzeyinde ya da diz eklemi düzeyinde derin toplardamardan yüzeysel toplardamara ciddi derecede kanın geri kaçışı ‘venöz reflü’
  • yüzeysel toplardamarda belirgin genişleme (çap artışı) varsa
  • ayrıca, bu bulgulara ek olarak hastanın ilgili bacakta ağrı, ödem, ciltte renk değişikliği gibi yakınmaları veya yaygın varisleri varsa

 

Damar İçi Lazerle Varis Tedavisi ya da "Endovenöz Lazer Ablasyon" Tedavisi Güvenli midir?

Damar içi lazerle varis tedavisinin olası yan etkileri arasında; allerjik reaksiyonlar, morarma, bacak ağrısı, şişlik ya da ele gelen sertlik yer alır. Ancak bu yan etkiler bir kaç hafta içinde genelde kaybolur. Bunun yanında, teorik olarak son derece nadir olsa da derin toplardamarda pıhtı (derin ven trombozu) ve sinir hasarı riski de vardır. Toplardamar yetmezliği ve varis ilerleyici ve kronik bir süreç olduğu için tedaviden sonraki yıllar içinde bacağın farklı bölgelerinde nadiren tekrar ince varisler oluşabilir. Bu vücudun doğal bir reaksiyonudur. Bu yüzden tedavi sonrası ultrasound ile yıllık düzenli izlem önerilir.

Doktorunuzun damar içi lazer deneyimi ne kadar fazlaysa, o kadar az risk alırsınız. Bu nedenle  operasyonun varis konusunda deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Doç. Dr. İlker Kiriş ile bu yan etkilerin uygulamalarında ne sıklıkta gerçekleştiği hakkında konuşup, fikir alabilirsiniz.


Lazerle Varis Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Damar içi lazer tedavisi ya da ‘endovenöz lazer ablasyon’ işlemi yaklaşık 2003 yılından bu yana uygulanmakta olup, etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Endovenöz lazer tedavisinden bir yıl sonraki kontrol amaçlı ultrasonografi tetkiklerinde % 97-99 oranında işlem yapılan toplardamarların kapalı olduğu saptanır. Yani, bu ameliyatsız varis tedavisi yöntemi her 100 hastadan 97-99’unda başarılıdır. Eğer endovenöz lazer tedavisi bir damarı kapatamazsa, çok nadiren ikinci bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Endovenöz lazer tedavisi için Doç. Dr. İlker Kiriş’e danışabilirsiniz.


Lazerle Varis Tedavisi Fiyatları İzmir

Lazerle varis tedavisi İzmir, tedavi uygulanacak kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavi uygulanacak alan, damar yapısı, damar yapısına bağlı olarak tedavi öncesi ve sonrası uygulanacak ön işlemler, seans sayısı, sigortanın bu aşamaların ne kadarını karşıladığı gibi etkenler ödeyeceğiniz tedavi ücretinde belirleyici olacaktır. Kapsamlı bilgi almak için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com