Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin genelinde yaygın olarak yapılabilmekte ve varis şikâyetine çözüm bulunabilmektedir. Dolaşım sistemi bozukluğu olarak ortaya çıkan varisler, ağrısız ameliyatsız varis tedavisi ile kısa sürede çözüme kavuşturulabilmekte ve hastaları yeniden sağlığına döndürebilmektedir.

Ameliyatsız varis tedavisi İzmir denilince akla ilk gelen doktorlardan birisi olan Doç. Dr. İlker Kiriş; bu yazıda ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır ve İzmir ameliyatsız varis tedavisi fiyatları hakkında önemli bilgilere yer vermektedir.

Varis tedavisinde uygulanan yöntemler özellikle son 20 yılda büyük değişim ve gelişme göstermiştir. Bu değişimin gerçekleşmesinde, tedavide kullanılan tıbbi cihazlar ve tekniklerin gelişmesi büyük rol oynamıştır. Eskiden genelde klasik varis ameliyatı yapılırken, günümüzde ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ön plandadır ve hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

 

Varis Tedavisinde Neden Ameliyatsız Yöntemlere Gerek Duyulmuştur?

Varis tedavisinde 2000’li yılların başına kadar klasik varis ameliyatı en sık uygulanan ve hastalara neredeyse tek seçenek olarak sunulan bir yöntemdi. Uzun yıllar klasik varis ameliyatı girişimsel tek tedavi yöntemi olarak uygulanmasına rağmen ideal olmayan birçok özelliğe sahiptir.

Klasik varis ameliyatı sırasında cilt kesildiği için özellikle kasık bölgesinde yara yeri enfeksiyonu riski vardır. Cilt kesikleri sonrası iz kalır ve özellikle kadın hastalar için estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü oluşur. Ameliyat sırasında hasta genel ya da spinal anestezi ile ilgili risklere maruz kalır. Hastanın ameliyat olduğu gece hastanede kalması gerekir ve genellikle ertesi gün taburcu edilir. Ayrıca ameliyat sonrası hasta konforu ideal düzeyde değildir. Ameliyata bağlı ağrı ve bacakta morluk olur ve sinir hasarına bağlı uyuşukluk gelişebilir. Son olarak, ameliyat sonrası günlük aktivitelere ve işe dönme süresi bir hafta-10 gün sürebilir.


Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dünya’da ve ülkemizde, klasik varis ameliyatına alternatif olarak, 2003 yılında, yüzeysel toplardamarın ısı enerjisi ile kapatılması temeline dayanan tedavi yöntemleri kullanılmaya başlamıştır. Bu amaçla uygulanan damar içi lazer ya da radyofrekans ile varis tedavilerinin temel özelliği, cilt kesilmeden ve iğne deliğinden gerçekleştirilmeleridir. Bu yüzden ‘ameliyatsız varis tedavisi’ olarak adlandırılırlar. Damar içi lazer ya da radyofrekans yöntemlerinin, ameliyata tercih edilmelerinin asıl nedeni, en az ameliyat kadar etkili olmaları ve aynı zamanda birçok açıdan ameliyata göre üstünlüklere sahip olmalarıdır.


Isı enerjisi kullanılan lazer ya da radyofrekans yöntemlerinin klasik ameliyata göre üstünlükleri;

  • Sadece bacağın işlem yapılan bölgesini uyuşturarak yani ‘lokal anestezi’ ile yapılırlar
  • Cerrahi kesi yapılmadığı için yara yeri enfeksiyonu riski olmaz
  • Cerrahi kesi yapılmadığı için iz kalmaz
  • Hasta işlemden sonra hemen yürüyebilir ve saatler içerisinde taburcu edilebilir
  • İşlem sonrası hasta konforu ameliyata çok daha iyidir
  • Günlük aktiviteler ve işe geri dönme süresi ameliyata göre çok daha kısadır

 

Yukarıda sayılan nedenlerle ameliyatsız varis tedavileri yıllar içerisinde klasik varis ameliyatının yerini büyük oranda almıştır. Yaklaşık olarak 2014 yılında da ısı enerjisi kullanılmayan tıbbi yapıştırıcı yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde, sıvı şeklinde özel bir tıbbi yapıştırıcı, yine iğne deliğinden toplardamara yerleştirilen bir ince plastik boru (kateter) aracılığıyla damar içerisine verilir. Bu sıvı yapıştırıcı kanla temas ettikten saniyeler sonra sertleşip donar ve damarın kalıcı olarak kapatılmasını sağlar. Isı enerjisi de kullanılmadığı için hasta konforu lazer ya da radyofrekans yöntemlerine göre daha iyidir.

Ayrıca, ameliyatsız varis tedavi yöntemi olarak bir diğer seçenek de skleroterapidir. Varis damarlarının kapatılması için uygulanan skleroterapide damar kapatıcı özelliği olan bir ilaç bir iğne yardımıyla ilgili damara enjekte edilir. İnce klcal ve orta boy varis çeşitlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve son derece düşük riskli bir yöntemdir.

 

İzmir Ameliyatsız Varis Tedavisi Fiyatları

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden birisi olan damar içi lazer ve radyofrekans RF diğer seçeneklere nazaran daha yeni tedavi yaklaşımlardır ve gayet güvenlidir. Ameliyatsız varis tedavisi İzmir ilinde genel olarak lazer ve RF yöntemiyle yapılmakta ve kesin sonuçlar alınabilmektedir.


Ameliyatsız Varis Tedavisi Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Ameliyatsız varis tedavisi günümüzde çeşitli yöntemlerle yapılabilmekte ve hastalığa kesin çözüm sunulabilmektedir. Ameliyatsız varis tedavisi fiyatları ise bu yöntemlere, hastalığın derecesine, hastanın güvence kurumuna, varisin çift bacakta da olup olmadığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca; işlemin yapılacağı merkeze, kullanılacak teknolojilere göre de ameliyat olmadan varis tedavisi fiyatları yine değişiklik gösterebilir. Ameliyatsız varis tedavisi İzmir fiyatları için dilerseniz Doç. Dr. İlker Kiriş’ten muayene talep edebilir ve kısa sürede varis tedavinizi yaptırabilirsiniz.

Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com