BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sonbahar Neden Varis Tedavisi İçin En Uygun Mevsimdir?

Varis tedavisi için en uygun mevsimin hangisi olduğu hastalar tarafından sıkça merak edilmektedir. Varisler, neden oldukları bacak ağrısı, dolgunluk hissi, şişlik, kaşıntı ve gece krampları gibi yakınmalarla hastaların yaşam kalitesine olumsuz yönde etki eder. Hangi mevsimde ya da aylarda tedavi yapılacağı hem tedavi başarısını hem de tedavi sonrası hasta konforunu belirgin derecede etkileyebilir. 

Bu yazıda sonbahar mevsiminin neden varis tedavisi için en uygun mevsim olduğunu açıklayan bilgilere ulaşabilirsiniz.


Sonbahar Varis Tedavisi İçin En Uygun Mevsim

Varis Yakınmalarının Hava Sıcaklığı ile İlişkisi

Varisler, genellikle toplardamarlar içerisindeki kapakçıkların bozulması sonucunda gelişen toplardamar yetmezliğine bağlıdır. Varislere bağlı bacak ağrısı ve şişlik gibi yakınmalar özellikle hava sıcaklıklarının yüksek olduğu yaz aylarında daha belirgindir. Bacaklardaki rahatsızlık hissi özellikle künt ya da zonklama tarzında ağrı şeklindedir ve ayakta durmakla, sıcak suyla artmaktadır (1,2). 

Yaz mevsiminde hava sıcaklığının artmasıyla birlikte vücut merkez ısısı artar. Bacaklardaki toplardamarlar, vücut merkez ısısını düşürmek için genişler ve kan cilt yüzeyindeki damarlara doğru yönlenir. Varisli damarlar da cilt yüzeyinde olduğu için içlerindeki kan miktarı daha da artar ve bu da yakınmaların daha da kötüleşmesine yol açar. 


Sonbahar Varis Tedavisi İçin En Uygun Mevsim

Varis Tedavileri ve Mevsim İlişkisi

Güneş ışınlarının daha dik olarak yeryüzüne ulaştığı ve cildimize daha çok temas ettiği yaz ayları, skleroterapi tedavisi için uygun bir zaman aralığı değildir. Skleroterapi sonrası en az 2 hafta boyunca sıcak havada kasık seviyesinde varis çorabı giyme zorunluluğu ve güneş ışığına maruz kalmanın ciltte koyu lekelenme riskini arttırmasından ötürü yaz mevsiminin bitmesini beklemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Damar içi lazer ya da mikro cerrahi tedavi yöntemleri sonrası da kısa süreli olsa da varis çorabı giyilmesi önerilmektedir. 


Sonbahar Varis Tedavisi İçin En Uygun Mevsim

Sonbahar Varis Tedavileri İçin En Uygun Mevsimdir

Yaz aylarının geride kalıp sonbaharın başlaması ile birlikte hava sıcaklığı azalmaya ve günler kısalmaya başlar. Sonbaharda yapılacaklar listesinde bahçeniz ile ilgilenmek ve evinizin kışa hazır olması için gerekli bazı tadilatlar yer alabilir. Sonbahar aylarında yapılacaklar listesine eklemeniz gereken bir başka konu varislerinizin tedavi edilmesi olmalıdır. Hava sıcaklığı artık azalmaya başladığı için tedavi sonrasında hem varis çoraplarınızı daha rahat bir şekilde giyebilirsiniz hem de pantolon ya da uzun eteklerle bacaklarınızı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz. Varis tedavi yöntemleri sonrası ciltte morluklar ya da kızarıklık oluşabilmektedir. Varis çorapları bu renk değişikliklerinin daha kısa sürede düzelmesini ve tedavi uygulanan bölgelerdeki cildin korunmasını sağlar. Böylece tedavi sonrası iyileşme döneminiz daha konforlu olur.

Sonuç olarak, sonbahar mevsiminde varis tedavisinin yapılması tedavi sonrası dönemde kullanılması gereken varis çoraplarının daha rahat giyilmesini sağlayacaktır. Ayrıca özellikle neden oldukları kötü görüntü nedeniyle hastaları rahatsız eden ince kılcal damarlara yönelik estetik tedavilerin gözle görülür derecede sonuçlarının elde edilmesi için 4-6 aylık bir süreye gereksinim vardır. Sonbahar aylarında yapılacak tedavi sonrasında kış aylarında görüntüde düzelme sağlanır. Böylece bir sonraki yaz mevsiminin tadını sağlıklı ve daha iyi görünen bacaklarınızla çıkarabilirsiniz. 

Hepinize sağlıklı ve keyifli günler dilerim. 
 

Kaynaklar

  1. Paty J ve ark. Patient 2017;10:51-63.
  2. Campbell WD ve ark. Eur J Vasc Endovasc Surg 2007;34:741-4.