Pelvik Konjesyon Sebepleri Nelerdir?

Pelvik Konjesyon Sebepleri Nelerdir?

Pelvik Konjesyon Sebepleri Nelerdir?

Halk arasında bilinen adı ‘’rahim damarlarının genişlemesi’’ olan ‘’Pelvik Konjesyon Sendromu’’, birçok farklı sebepten ötürü meydana gelebilmektedir. Bu sendroma sahip olan kişilerin büyük bir kısmı, öncelikle, kasık ya da kasıklara doğru yayılıp oldukça fazla rahatsızlık veren künt bir ağrıdan şikayetçi olmaktadırlar.


Pelvik Konjesyon Sendromu'na Neden Olan Faktörler

Yumurtalık ve pelvik toplardamarlarda kanın yetersiz kapakçıklar sebebiyle geri kaçması durumu, pelvik konjesyon sendromunun meydana gelmesindeki esas sorundur. Bununla birlikte bu sendromun ortaya çıkması, tıkayıcı anatomik durum ve hastalıklar sebebiyle de olabilmektedir.


Aşağıdaki kısımda, pelvik ve yumurtalığa ait toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıklarda yetersizliğin meydana gelmesinin sebepleri sıralanmıştır:

  • Toplardamar duvarında oluşan yapısal değişiklikler
  • Östrojen artışı ile birlikte bu toplardamarlar üzerinde ortaya çıkan aşırı uyarılma
  • Kapakçıkların yapılarında meydana gelen birincil değişiklikler

 

"Pelvik Konjesyon Sendromu"na neden olan bir diğer etmen de "çok doğum yapılması"dır. Östrojen ve progesteron hormonlarının damar genişletici etkilere sahip olmasından ötürü hem hormonal sebepler ile hem de hamilelik süreci boyunca anne karnındaki bebeğin annenin toplardamarları üzerine yaptığı baskı sebebiyle karın içi ile bacak toplardamarlarında "genişlemeler" yani "varisler" oluşmaktadır. Bu durum, belirli bir süre içerisinde oluşmakta olup genel olarak toplardamarda yer alan "venöz valv mekanizması"nın yani "kapakçıklar"ın bozulmasına bağlı olarak gelişmektedir.

Bununla birlikte hamilelik süreci boyunca meydana gelen kilo alımı ve pelvik yapılarda hamilelik sebebiyle oluşan anatomik değişimler, pelvis bölgesi toplardamar kan akımını direkt olarak etkilemektedir. Pelvik ile yumurtalık yani ‘’ovaryen’’ toplardamarlarında adeta gölleşerek biriken kandan dolayı, sağlıklı toplardamar kan akımı yavaşlar, hatta durma aşamasına gelir. Bu noktadan hareketle, toplardamar içinde yer alan kanın pıhtılaşması (tromboz) ve genişleyen toplardamarların yakın sinirlere yapmış olduğu baskı neticesinde genellikle ‘’pelvik ağrı’’ meydana gelmektedir.


Anatomik olarak toplardamar kan akışını kesen özel durumlar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır:

  • May – Thurner Sendromu: Sağ ana ilyak atardamarın, sol ana ilyak toplardamarı sıkıştırması durumudur.
  • Retro – aortik Sol Böbrek Toplardamarı: Sol böbrek toplardamarının, aort arkasında yer aldığı ve sol yumurtalık toplardamarının baskıya maruz kaldığı durumdur.
  • Nutcracker Sendromu: Sol yumurtalık ve sol böbrek toplardamarının, süperior mezenterik atardamar tarafından sıkıştırılması durumudur.
Doç. Dr. İlker Kiriş

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Detaylı bilgi ve randevu için formu doldurun

Image
(0553) 373 84 40
Kültür Mah. Plevne Blv. Ayda Apt. No:23 Kat:3 D:6
Konak, İzmir

info@ilkerkiris.com