BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Varis Tedavisinde Mikrocerrahi Yöntemi

Varisler, büyüklüklerine göre kılcal varisler (telenjiektazi), orta boy varisler (retiküler venler) ve büyük varisler olarak üçe ayrılır. Büyük varislerin çapları 2 milimetreden büyük, ciltten kabarık, kıvrıntılı ve belirgindirler. Bu varisler, ağrı, kaşıntı ve kötü görüntüye ek olarak, tedavi edilmezlerse kanama, pıhtı oluşumu ve ilerleyen dönemlerde ayak bileği bölgesinde yara açılmasına da yol açabilirler. Bu tip varislerin tedavisinde kullanılan mikro cerrahi (mini flebektomi) yöntemi, cilt yüzeyinden kabarık ve kıvrıntılı duruma gelen büyük varislerin minik cilt kesileri yoluyla cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Mini Flebektomi

Mini flebektomi yönteminde, ciltten kabarık ve belirgin varisler en az miktarda iz kalacak şekilde cerrahi olarak çıkartılır ve estetik açıdan çok iyi sonuçlar elde edilir. Bu yazıda mikro cerrahi (mini flebektomi) yöntemi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Mini Flebektomi Yönteminin Tarihçesi 

Tarihte ilk olarak Aulus Cornelius Celsus tarafından yüzyıllar önce tarif edilen ‘flebektomi’ operasyonu bilinen en eski varis tedavi yöntemidir. Eski dönemlerde uygulanan şeklinde, cilt kesikleri nispeten büyük olduğu ve operasyon bitiminde bu kesikleri kapatmak için dikiş atılması nedeniyle ciltte belirgin kalıcı izler kalmaktaydı. ‘Flebektomi’ operasyonu, 1966 yılında İsviçreli Dr. Robert Müller tarafından revize edilerek ‘mini flebektomi’ ya da ‘ambulatuar flebektomi’ adıyla anılmaya başlanmıştır. 

Bu eski yöntem estetik açıdan sorun oluşturduğu için günümüzde daha farklı ve rafine bir cerrahi teknikle uygulanmaktadır. Sadece tedavi uygulanacak bölgenin uyuşturulması (lokal anestezi) ardından ciltte küçük kesikler açılır. Bu küçük kesiklerden varisler çıkartılarak dışarı alınır. Günümüzde uygulanan mini flebektomi yönteminde uygulanan cerrahi teknik ve kullanılan cerrahi aletler anlamında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Böylece varislerin cerrahi olarak ortadan kaldırılması sonrasında ciltte neredeyse iz kalmamakta ve mükemmele yakın estetik sonuçlar elde edilmektedir.

Mini Flebektomi

Günümüzde Mikro Cerrahi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır? 

 • Hastadan imzalı bilgilendirme ve onam formu alınır.
 • Operasyon öncesinde dokumentasyon amacıyla hastanın bacaklarının tıbbi fotoğrafları çekilir.
 • Operasyon öncesinde hasta ayakta iken bacaklarındaki varisler özel bir kalem ile cilt üzerinden işaretlenir.
 • Hasta ameliyat masasına sırt üstü ya da yüz üstü pozisyonda yatırılır. Cerrahi alan antiseptik solüsyonla boyanır ve steril örtülerle örtülür. Sadece çıkartılacak varislerin olduğu bölgeyi uyuşturmak amacıyla ‘lokal anestezi’ uygulanır. Ayrıca varislerin olduğu bölgeye içinde anestezi ilacı bulunan bol miktarda serum enjekte edilir. Anestezi işlemi bölgesel olduğu için hasta bilincini kaybetmemektedir. Bu anestezi işlemi sırasında yapılan enjeksiyon varislerin ciltten ayrılmasına ve daha kolay çıkartılmasına yardımcı olur.
 • Operasyonların çoğunda varisleri çıkarmak için, sadece bir iğne ucu ile delik oluşturulur. Bu deliklerden ya da mikro kesiklerden, özel cerrahi mikro çengeller kullanılarak varisler çıkartılarak dışarı alınır. Varisler çok ileri derecede ve kalın ise nadiren ciltte, varislerin dışarı çıkartılacağı 1 – 3 milimetre büyüklüğünde kesikler oluşturulur.
 • Ciltte oluşturulan minik kesiklere dikiş atılmaz, sadece üstleri cerrahi küçük bantlarla kapatılır. Böylece iz kalmaması sağlanır.

Mini flebektomi işlemi sırasında cerrahi sahada steril şekilde ultrasonografi de bulundurulur. Ultrasonografi cihazı, minik kesiklerden ulaşılmasında zorluk yaşanan varislerin cilt altında tam olarak yerinin saptanmasını sağlar. Mini flebektomi tedavi yönteminin ultrasonografi eşliğinde yapılması varisli damarların eksiksiz çıkartılmasını mümkün kılar.

Tüm bu işlem ağrısızdır ve ortalama 1 saat kadar sürer. Operasyon bitiminde işlem uygulanan bacağa elastik bandaj uygulanır. Hasta hemen yürüyebilir ve biraz dinlendikten sonra taburcu edilebilir. Cerrahi uygulanan bölgeye 1-2 gün pansuman yapılması önerilir. Hasta birkaç gün içerisinde rutin günlük aktivitelerine ve işe geri dönebilir.

Mikro Cerrahi Yönteminin Köpük Tedavisine Üstünlükleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte varis tedavisinde ameliyatsız yöntemler ön plandadır. Klasik varis ameliyatı ile aynı etkinliğe sahip olan ameliyatsız yöntemler (damar içi lazer, radyofrekans, yapıştırıcı yöntemi vb) çok daha iyi hasta konforu ve daha düşük komplikasyon oranı sağlar. Ameliyatsız yöntemler hem hastalar tarafından hem de ilgili sağlık çalışanları tarafından doğal olarak tercih edilmektedir. Ancak, nadiren de olsa bazı ileri derecede varis hastaları için sadece ameliyatsız varis tedavileri uygulanması yetersiz kalabilir. 

Mini Flebektomi

Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri arasında olan köpük skleroterapi tedavisi ciltten kabarık varisler için yaygın olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında, ciltten kabarık varisler için köpük skleroterapi yöntemi uygulandığında bazı dezavantajlar söz konusudur. Büyük varislere köpük verildiğinde, ilaç kanla ve damar iç çeperi ile temas edince pıhtı oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, köpük uygulanan bölgelerde ağrı ve ele gelen sertlik gözlenmektedir. İçinde pıhtı oluşan büyük varislerde bu pıhtının iğne ile boşaltılması gerekebilir. Ayrıca, büyük varislere köpük uygulaması sonrası bazı cilt tiplerinde koyu renk iz kalabilir. Mini flebektomi titizlikle uygulandığında ise varisli damarlar mükemmele yakın estetik sonuçlarla tamamen çıkartılabilmektedir. Bu nedenlerle, ciltten kabarık ve belirgin büyük varislerin tedavisinde mikro cerrahi (mini flebektomi) yöntemi, köpük skleroterapi yöntemine iyi bir alternatiftir. 

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Kaynaklar

 1. Scavee V ve ark. Hook phlebectomy versus transilluminated powered phlebectomy for varisose veins surgery: early results. Eur J Vasc Endovasc Surg 2003;25:473-5.
 2. Pittaluga P ve ark. Value of postoperative compression after mini-invasive surgical treatment of varicose veins. J Vasc Surg Venous Lympth Disord 2013;1:385-91.
 3. Mancini S. Phlebectomy using mini-incisions. A surgical technic or an alternative to sclerosis? Our experience with the first 100 surgical cases. Phlebologie 1989;42:157-61.
 4. Muller R. Esthetics in phlebology. Phlebologie 1985;38:673-6.
 5. De Simone M ve ark. External saphenous vein excision with mini-phlebectomy. Minerva Chir 1994;49:665-9.